کیشوندان و گردشگران عزیز، با ماسک من از تو مراقبت می کنم، تو از من #من_ماسک_میزنم #من_کیشوندم

لغو معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد

لغو معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد

با صدور رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، معافیت‌های مالیاتی کارکنان مناطق آزاد لغو شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، حمیدرضا منتظری در گفتگوی تلویزیونی شب های جزیره سیمای کیش، گفت: براساس اعتراضی که به دیوان عدالت اداری انجام شده است، اعضای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری براساس استنباط خود معافیت مالیاتی را ناظر به فعالان اقتصادی دانسته اند و این معافیت را ناظر به حقوق بگیران در نظر نگرفته اند.
وی گفت: رای صادره در هیئت عمومی لازم الاجرا برای کلیه دستگاههای اجرایی است و کلیه کارفرمایان و مسئولان دستگاههای مختلف می بایست نسبت به محاسبه مالیات حقوق بگیران خود اقدام کنند.
منتظری با اشاره به اینکه برای بررسی و تجدید نظر درخصوص این رای دو راهکار وجود دارد، گفت: ۱۰ نفر از نمایندگان استانهایی که دارای منطقه آزاد هستند می توانند درخواست استفساریه ای را در مجلس شورای اسلامی در خصوص بحث ماده ۱۳ مطرح کنند تا ابهامات این ماده برطرف شود.
وی گفت: در راهکار دوم براساس ماده ۹۴ قانون دیوان عدالت اداری ریاست قوه قضائیه می تواند نسبت به رای دیوان عدالت اداری بنا به تشخیص موضوع را به هیئت عمومی ارجاع دهند و این رای بازنگری شود.
رئیس اداره امور مالیاتی منطقه آزاد کیش گفت: در متن رای دیوان عدالت اداری به تاریخ صدور مصوبه اشاره ای نشده است و برای اجرای این حکم از تاریخ صدور رای که ۳۰ اردیبهشت امسال است حقوق بگیران مشمول مالیات می شوند.
منتظری گفت: براساس ماده ۸۴ قانون بودجه، حقوق کارکنان تا سقف ۳۶ میلیون تومان در سال معاف ازمالیات است و به علاوه یک دوازدهم نیز معافیت سالانه که عیدی و پاداش پایان سال را نیز می توانند از معافیت استفاده کنند.
وی گفت: در بخش دو دوازدهم معافیت حقوق بگیران نیز اگر مزایای غیر نقدی به کارکنان پرداخت شود و یا کارفرما برای معالجه حقوق بگیر یا افراد تحت تکفل هزینه های پرداخت کند می تواند این موارد را نیز معافیت مالیاتی اخذ کنند.
منتظری با اشاره به اینکه اخذ مالیات از حقوق به صورت پلکانی خواهد بود، گفت:حقوق سالانه تا سقف ۳۶ میلیون تومان معاف از مالیات، ۹۰ میلیون تومان مشمول ۱۰ درصد و در نهایت سقف اخذ مالیات ۲۵ درصد خواهد بود.
وی گفت: قانون براساس این حکم باید اجرا شود تا در آینده چه تصمیمی برای این موضوع گرفته خواهد شد.
منتظری گفت: باتوجه به سیاست های نظام مبنی بر تشویق و ترغیب اشتغال و سکونت در این مناطق، به فعالان اقتصادی و کارکنان شاغل در مناطق آزاد باید با رویکردی خاص برخورد شود چرا که این افراد مرزبانان و سربازان اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند که در این مناطق زندگی می کنند و تکالیف خود را انجام و در صورتی که مشمول مالیات بشوند مالیات خود را نیز پرداخت می کنند.
رئیس اداره امور مالیاتی کیش گفت: سازمان امور مالیاتی بسته های حمایتی چندگانه طراحی کرده و براساس وضعیت موجود در کشور حمایت ویژه ای از فعالان اقتصادی دارد.

نظر خود را با ویکی کیش در میان بگذارید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی های ویژه

آگهی

نمایشگاه بهارانه کیش 1402


جامعه بازاریان و بازرگانان کیش
logo-samandehi